Basen

Hammam zasady

Hammam zasady
Zadowolony
 1. Co zabrać ze sobą?
 2. Jak często możesz odwiedzać?
 3. Jak prawidłowo z niego korzystać?
 4. Zalecenia dotyczące zabiegu

Hammam to jeden z rodzajów łaźni znanych na całym świecie. Łaźnię parową można wziąć w łaźni tureckiej nie tylko we wschodnim kurorcie. Miała fanów w Europie i Rosji, gdzie również zaczęły się spotykać podobne pary. Oprócz wykonywania zabiegów higienicznych, w Turcji odwiedzaniu łaźni tureckiej często towarzyszą spotkania z przyjaciółmi lub krewnymi. Prawie cały dzień spędzamy w firmie, zgodnie z pewnymi zasadami i tradycjami.

Łaźnia turecka różni się od rosyjskiej bardzo wysoką wilgotnością i niższymi wskaźnikami temperatury., co sprawia, że ​​jest miękka, wygodna, delikatna w porównaniu z innymi rodzajami saun. W domowej łaźni parowej temperatura suchego powietrza może osiągnąć 70 lub 80 stopni, w tureckiej - o rząd wielkości niższa. Do łaźni tureckiej nie zabrania się osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, jedynie ich obecność w sali o stosunkowo wysokich temperaturach ogranicza się do pół godziny. Ta kategoria ludzi nie może odwiedzić rosyjskiej łaźni.

Co zabrać ze sobą?

Aby odwiedzić łaźnię turecką, nie są wymagane żadne specjalne przedmioty dodatkowe (takie jak miotły, czapki), które są atrybutami rosyjskiej łaźni parowej. Wszystko, co potrzebne, podane jest w samej łaźni tureckiej. Jednak po zapoznaniu się z zasadami odwiedzania możesz zrozumieć, że całkowita nagość w łaźni tureckiej nie jest zalecana, więc może być wymagane zakrycie stroju kąpielowego lub sarongu.

W łaźni goście otrzymują specjalne drewniane kapcie (ciasta), ale ci, którzy mają nietypowy rozmiar lub wolą korzystać tylko z rzeczy osobistych, mogą zabrać ze sobą buty kąpielowe. To samo dotyczy ręczników: opiekun na pewno wyda jedną za ciało, a drugą (dużą) na zakrycie ławki, na której trzeba leżeć... Ci, którzy chcą mieć spersonalizowany ręcznik, mogą go zabrać ze sobą. Jeśli potrzebujesz osobistego żelu pod prysznic, zabierz go również z domu.

Jak już wspomniano, w łaźni tureckiej często spędzają cały dzień w towarzystwie przyjaciół. Aby nie pozostać głodnym, goście przynoszą ze sobą lekkie przekąski, które można spożyć w specjalnym pomieszczeniu. Pracownicy sauny oferują odwiedzającym herbatę lub inne napoje.

Jak często możesz odwiedzać?

Częstotliwość odwiedzania łaźni tureckiej i czas, jaki należy w niej spędzić, zależeć będzie od zdrowia, tradycji, czasu wolnego i osobistych preferencji. Jeśli weźmiemy średnią, to wystarczy raz w tygodniu. Muzułmanie wierzą, że łaźnia turecka oczyszcza duszę i ciało, więc mąż raz w tygodniu pozwala żonie chodzić do łaźni bez zbędnych warunków.

Początkujący i osoby o słabym zdrowiu mogą zostać w Hararete (najcieplejszy pokój w wannie) od 30 minut do godziny, przy kolejnych wizytach czas ten może się wydłużyć. W pozostałych pokojach nie ma ograniczeń czasowych.

Jeśli podążasz za starymi tureckimi tradycjami, mężczyźni mogą odwiedzać łaźnię turecką od świtu do południa, a kobiety od południa do zachodu słońca. Dziś, kiedy mężczyznom i kobietom można zapewnić różne lokale, nie ma potrzeby odwoływać się do tej tradycji. Na częstotliwość wizyt w łaźni tureckiej wpływają również zabiegi masażu, które zaleca się przeprowadzać po określonym czasie.

Jak prawidłowo z niego korzystać?

Dla mieszkańców Wschodu kąpiel kojarzy się z ablucją, czystością ciała i myśli. hAby doświadczenie wizyty w łaźni tureckiej pozostało przyjemne, należy nauczyć się pewnych zasad postępowania.

 • Nie spiesz się, nie zawracaj sobie głowy, zrelaksuj się, skorzystaj z okazji, aby pomyśleć o mądrych i wiecznych.
 • Nie bądź całkowicie nagi, zakryj ciało ręcznikiem lub sarongiem.
 • Na godzinę lub półtorej przed wizytą w wannie nie należy jeść, aby nie doświadczyć napadów nudności.
 • Musisz przyjść do łaźni tureckiej na trzeźwo i przez całą wizytę nie pić alkoholu.
 • Zanim usiądziesz lub położysz się na kamiennej ławce, musisz położyć ręcznik. Odbywa się to nie tylko ze względów higienicznych, ale także w celu ochrony organizmu przed długotrwałym kontaktem z gorącym kamieniem.
 • Podczas zabiegów masażu zaleca się unoszenie stóp nad powierzchnię.
 • Po zakończeniu masażu i całkowitym odprężeniu nie należy nagle wstawać z ławki, może to prowadzić do zawrotów głowy.

Aby prawidłowo korzystać z łaźni tureckiej, musisz również znać jej strukturę, z jakich pomieszczeń się składa. Wtedy staje się jasne, co można zrobić w każdym z nich. Hammam jest podzielony na trzy duże sale.

 • Jamekan. Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi gość. Znajdują się w nim kasy do opłacenia usług. Tutaj możesz zostawić swoją odzież wierzchnią. Zgodnie z tradycją turecką pokój ten ozdobiony jest małą fontanną.
 • Sogukluk. To pomieszczenie przygotowawcze nie jest zbyt gorące, nie przekracza temperatury ludzkiego ciała. Tu znajdują się prysznice i toalety.
 • Harareth. Trzecia sala jest bezpośrednio powiązana z łaźnią. Temperatura otoczenia wynosi 50-60 stopni, a wilgotność utrzymywana jest na poziomie 100%. Znajdują się w nim kamienne ławki, często z marmuru lub onyksu, na których można usiąść lub położyć się. Jeśli pokój jest wyposażony w dużą przestrzeń, pośrodku zainstalowany jest chebek-tash. Turcy nazywają go „kamieniem brzusznym”, jest to kamienny stół do zabiegów masażu wellness. W przedpokoju znajduje się również kurna - specjalny zlew, który odbiera ciepłą i zimną wodę. Odwiedzający zgarniają go miedzianymi szufelkami i poleją w razie potrzeby.

Z basenem

W łaźni tureckiej są dwa rodzaje basenów:

 • urządzenie niektórych dużych hararetów obejmuje płytki, ale przestronny basen: nikt się w nim nie kąpie, służy on tylko do utrzymania wilgotności w pomieszczeniu;
 • drugi basen jest funkcjonalny, zanurza się w nim po masażu, aby zamknąć zaparowane pory i orzeźwić po zabiegach relaksacyjnych.

Z masażem

Możesz po prostu przyjść do łaźni tureckiej, żeby się umyć, odwiedzić Jamekan i Sogukluk - będzie taniej i szybciej. Ale jeśli potrzebujesz rozbudowanego programu, w ramach którego chodzą do łaźni tureckich, powinieneś liczyć na zabieg z masażem.

Zalecenia dotyczące zabiegu

Jeśli musisz przejść przez kompletny rytuał wizyty w orientalnej łaźni, musisz pamiętać, że wszystkie czynności i procedury zostały opracowane przez wieki i nie powinieneś ich naruszać w celu uzyskania korzyści zdrowotnych.

Więc, w jamekan gość zostawia swoje ubrania w szatni, zabiera ze sobą wydane akcesoria kąpielowe i idzie do sugukluk... W tym pomieszczeniu utrzymuje się niska komfortowa temperatura 30-35 stopni, tu na pełną aklimatyzację należy poświęcić co najmniej 20 minut. Bierze się tu również prysznic, który pomaga oczyścić pory z kurzu i brudu, aby przygotować ciało do dalszych zabiegów.

Dla tych, którzy dopiero przyszli się umyć, wizyta w wannie kończy się w tym pokoju. Ci, którzy zdecydowali się zostać i otrzymać pełny kurs zdrowia i oczyszczania, powinni udać się do sąsiedniej sali, głównej dla zwiedzających - hararet.

Siedząc na kamiennej ławce w pomieszczeniu o temperaturze 50 stopni i dużej wilgotności, można dobrze parować cały układ mięśniowy. Masażysta-kapielnik monitoruje gościa, a gdy jest w pełni przygotowany, przechodzi do następujących procedur.

 1. Całe ciało jest złuszczane za pomocą kese mitt z grubej koziej sierści lub włókna kokosowego. Dokładnie oczyszcza skórę z martwych, zrogowaciałych cząstek, jednocześnie uwalniając pory. Ta sama procedura poprawia krążenie krwi.
 2. Oczyszczona skóra przygotowywana jest do masażu olejkami mydlanymi. Opiekun w bawełnianym woreczku ręcznie ubija niezwykłe czarne mydło z olejkiem brzoskwiniowym, oliwkowym lub arganowym. W niektórych saunach stosowany jest generator piany mydlanej, co pozwala na zmechanizowanie pracy ręcznej. Dość szybko gość zostaje zalany bujną nakrętką wody z mydłem. Za pomocą masażu usuwane są z powierzchni skóry resztki zrogowaciałych cząstek.
 3. W kolejnym etapie proponuje się przejść procedurę owijania. Gość jest pokryty mieszanką leczniczej gliny, soli morskiej, oliwy z oliwek i miodu, owinięty w ręcznik. Za dwadzieścia minut bierze prysznic.
 4. Po masażu i zabiegach kosmetycznych można zrelaksować się w holu.
 5. Na ostatnim etapie oferowany jest kolejny masaż olejkami aromatycznymi. Zabieg napina i odmładza skórę, poprawia metabolizm komórkowy.
 6. Po relaksie weź ciepły prysznic lub popływaj w basenie.
 7. Po przejściu wszystkich procedur higienicznych i wellness goście udają się do pokoju relaksacyjnego, gdzie można porozmawiać z przyjaciółmi, zjeść przekąskę, wypić kilka filiżanek herbaty. Po kąpieli organizm będzie musiał przywrócić równowagę wodną.

Nie musisz jechać do Turcji, aby odwiedzić łaźnię turecką. Możesz poszukać orientalnej łaźni i dużych klubów sportowych. Zauważono, że po treningu i dużym wysiłku fizycznym przebywanie w łaźni tureckiej szybko odzyskuje siły. Kamień w połączeniu z gorącą parą działa odprężająco na układ mięśniowy.

    Turecka łaźnia turecka różni się od pozostałych łaźni na świecie szczególnym orientalnym smakiem, trwałym zapachem kadzidła i rodzajem muzyki, która rozbrzmiewa podczas całej wizyty. Często stewardesy używają mgły solnej. Tworzą go przy pomocy specjalnego sprzętu, dzięki któremu lecznicza drobno zdyspergowana chmura roztworu soli unosi się w powietrze. Wszystko to w hipnotyzujący sposób sprawia, że ​​zakochasz się w orientalnej kąpieli.

    Po krótkim czasie ciało podpowiada, że ​​czas go ponownie odwiedzić.

    Co to jest łaźnia turecka, zobacz poniżej.

    bez komentarza

    Moda

    Piękno

    Dom