Projekt i wnętrze salonu

Wszystko o aranżacji wnętrz salonu

Wszystko o aranżacji wnętrz salonu
Zadowolony
 1. Który pokój to hol?
 2. Wymiary (edytuj)
 3. Formularze
 4. Bierzemy pod uwagę cechy
 5. Pokój bez okna
 6. Rozwiązania stylistyczne
 7. Schemat kolorów
 8. Wykończenie podłóg, ścian i sufitów
 9. Oświetlenie
 10. Układ mebli
 11. Dekoracje
 12. Jak strefować?
 13. Co wziąć pod uwagę przy opracowywaniu projektu wzorniczego?
 14. Pomysły i wskazówki
 15. Przykłady dobrego designu

Każda osoba stara się stworzyć w swoim domu nie tylko stylowy wystrój, ale naprawdę przytulny kącik, w którym wszyscy członkowie rodziny i przyjaciele z przyjemnością się zgromadzą. Salon może być do tego idealnym miejscem.

Rozważ wszystkie cechy takiego pokoju i niuanse jego harmonijnego projektu.

Który pokój to hol?

Salon to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które często określa się mianem holu. Te pojęcia, choć mają różne pochodzenie, oznaczają to samo, jeśli chodzi o opisywanie pomieszczeń w mieszkaniu. Przyjrzyjmy się bliżej ich występowaniu, a także wyjaśnijmy, czy przedpokój jest salonem.

Pojęcie „sali” pojawiło się w czasach starożytnych we Francji, a poprawna wymowa była kobieca - „sala”. Terminem tym określano duże, przestronne pomieszczenia o minimalnej liczbie atrybutów mebli, przeznaczone do przyjmowania gości. Najczęściej w salach odbywały się bale, tańce i inne imprezy rozrywkowe, a czasem nawet spotkania towarzyskie.

Salon jest czymś bardziej przytulnym iw porównaniu z holem wręcz osobistym i nieco intymnym.

Rzecz w tym, że salon od dawna był również przeznaczony na spotkania z gośćmi, ale był to tylko wąski krąg osób szczególnie bliskich właścicielowi domu. Wieczory spędziliśmy na poufnych rozmowach i uroczystościach rodzinnych na małą skalę.

W dzisiejszych czasach pokoje dzienne zwykle nazywane są halami, zwłaszcza jeśli mają przestrzeń, która może pomieścić dużą liczbę gości. Ale warto to zauważyć hala to wciąż szersze pojęcie, czyli znacznie więcejnp. siłownia, sala taneczna, kino, a określenie „pokój dzienny” w pełni opisuje przeznaczenie pomieszczenia i nie ma żadnego innego znaczenia.

Wymiary (edytuj)

Wielkość pokoju do przyjmowania gości może być zupełnie inna, wszystko zależy od całkowitej powierzchni przestrzeni życiowej i życzeń jej właścicieli. Oczywiście o wiele przyjemniej jest biesiadować i spotykać się z przyjaciółmi w dużym przestronnym pokoju, ale mały przytulny kącik nie zostanie pozbawiony uwagi.

Wewnątrz 30 m2 m, jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić dość duże, a jednocześnie wygodne atrybuty mebli. Na przykład szerokie sofy z dużymi poduszkami, masywne szafy i duży stolik kawowy. Możesz także dostać kino domowe i telewizor z dużym ekranem, który przydaje się do oglądania filmów z całą firmą lub z rodziną.

Nieco mniej przestronny jest salon o powierzchni 25 m2. m, do którego można dobrać również dość duże elementy mebli i wystroju. Takie pomieszczenie może być kwadratowe lub prostokątne, więc musisz ustawić meble w oparciu o te parametry.

Ale w pokoju o parametrach 13-14 mkw. m będzie musiał dokładniej przemyśleć układ i być nieco skromniejszy w wyborze akompaniamentu do mebli... Być może będziesz musiał nawet poradzić sobie z sofą i modułową ścianą telewizyjną i niektórymi rzeczami.

W pokoju o powierzchni 11-12 m2 umeblowanie będzie znacznie skromniejsze. m. W tym przypadku sytuacja zależy bezpośrednio od kształtu pomieszczenia, ponieważ kwadratowy salon pozwala skoncentrować zwarte meble pośrodku, natomiast prostokątny umożliwia rozmieszczenie atrybutów mebli wyłącznie wzdłuż ścian.

Formularze

Pod wieloma względami wystrój w salonie zależy od kształtu pomieszczenia, który może być absolutnie zróżnicowany, ponieważ nowoczesne technologie i układy w pełni na to pozwalają.

Jak już powiedziałem, kwadratowy kształt jest bardziej wszechstronny i pozwala w kompaktowy i nowoczesny sposób zaaranżować wszystkie potrzebne meble. Ponadto ta forma jest uważana za bardziej komfortową i praktyczną pod względem oświetlenia, ponieważ nawet centralny żyrandol może rozświetlić wszystkie zakamarki pomieszczenia.

Istnieją również układy z długimi wąskimi pokojami, którego projekt może być nieco trudny.

Aby pomieszczenie nie wydawało się małe, konieczne będzie zadbanie o specjalną konstrukcję ścian, która pomoże wizualnie zwiększyć przestrzeń. Pomogą w tym jasne kolory i lustrzane powierzchnie.

Znacznie rzadziej znajduje się lokal Okrągły kształt, którego wypełnienie i design mebli nie będzie tak łatwe do wymyślenia. W takich przypadkach można zdziwić się produkcją ekskluzywnych mebli na zamówienie, które będą miały odpowiedni kształt i harmonijnie wpasowują się we wnętrze.

Spotkać można również wydłużone, okrągłe pokoje – w formie owalu. Zalecenia dotyczące ich układu i projektu będą takie same jak w przypadku koła.

Bierzemy pod uwagę cechy

Przed przystąpieniem bezpośrednio do projektowania takiego pomieszczenia należy wziąć pod uwagę wszystkie jego cechy, które mogą wpłynąć zarówno na wygląd pomieszczenia, jak i na jego funkcjonalność.

Ponadto pewne cechy mogą stać się przeszkodą w zakupie tego lub innego mebla, a także pewne zalecenia dotyczące jego umieszczenia.

Salon przechodni

Często zdarzają się układy z tzw. salonami przechodnimi. Oznacza to pomieszczenia, które są pośrednie między innymi. Na przykład między korytarzem a kuchnią lub między jadalnią a sypialniami.Ten układ pokoju można nawet nazwać nieco centralnym, ponieważ aby dostać się do innego punktu w mieszkaniu, na pewno będziesz musiał przez niego przejść.

Osobliwością takiego pokoju jest to, że ma kilka drzwi, może nawet kilka ścian, co oznacza, że ​​umieszczenie mebli wzdłuż ścian może być nieco trudne.

Najczęściej w takich pomieszczeniach sofy i fotele znajdują się na środku pomieszczenia, a szafki i szafki pod telewizory przy ścianach, tam gdzie pozwala na to przestrzeń.

Możesz również rozważyć umieszczenie małych szafek między drzwiami.

Oprócz, przy planowaniu tego rodzaju należy zadbać o projekt drzwi wewnętrznych i zawczasu zastanowić się, czy będą one wyposażone w drzwi, czy zaprezentowane w formie pięknych łuków.

W przejściach między sypialnią a salonem drzwi są bardziej koniecznością niż jakimś elementem dekoracyjnym, ale ich brak jest całkiem akceptowalny między salonem a kuchnią.

Z balkonem

Salony z balkonem mają również szereg udogodnień. Na przykład mają również dwoje drzwi, co może spowodować, że meble będą rozmieszczane w taki sam sposób, jak w układzie pomieszczeń przechodnich. Należy zauważyć że metoda ta nie jest ani utrudnieniem, ani wadą takich pomieszczeń, a wręcz przeciwnie, jest bardzo popularna.

Ponadto w ciepłym sezonie balkon może stać się rodzajem letniej werandy, na której goście mogą również spotkać się przy filiżance herbaty, lampce wina i miłej rozmowie. Trzeba tylko dobrać do niej piękne letnie meble, tworząc w ten sposób odpowiednią atmosferę.

A w niektórych przypadkach właściciele mieszkań wolą pozbądź się ściany oddzielającej pokój od balkonu i zorganizuj wspólną przestrzeń z pięknymi panoramicznymi oknami. Należy pamiętać, że w takich przypadkach trzeba będzie zastosować całkowitą wymianę okien z podwójnymi szybami, a także izolację kapitału i instalację wydajnych urządzeń grzewczych, ponieważ powierzchnia balkonu jest zawsze znacznie zimniejsza niż powierzchnia balkonu. przestrzeń w pokoju.

Obie opcje mogą być funkcjonalnym dodatkiem do głównej przestrzeni lub całkowicie wydzielonym obszarem, który stanie się atrakcją pokoju i zachwyci gości.

Salon-studio

Salon-studio to pokój, w większości przypadków połączony z aneksem kuchennym, dzięki czemu można go również pełnić jako rodzaj jadalni. Zaletą tego układu jest to, że zawsze możesz zebrać gości w przytulnym miejscu i nie wychodzić z sąsiedniego pokoju na poczęstunek i napoje. A wśród niedociągnięć można zauważyć możliwy konflikt interesów między tymi, którzy chcą odpocząć przed telewizorem, a tymi, którzy w tym czasie są zajęci gotowaniem i mogą wytwarzać niepotrzebny hałas.

Aby taki pokój był wygodniejszy, należy pomyśleć o właściwym wytyczeniu roboczej przestrzeni kuchennej, jadalni i strefy rekreacyjnej.

A jeśli druga i trzecia strefa mogą być harmonijnie kompatybilne, to pierwsza prawie zawsze wymaga podziału na strefy.

W tym celu można wykorzystać różne meble, takie jak regały z półkami lub wysokie lady barowe, specjalne żaluzje pionowe lub zasłony dekoracyjne, ścianki działowe z drzwiami przesuwnymi lub konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych i wiele innych opcji.

Oprócz, zaleca się, aby strefa rekreacyjna i kuchnia znajdowały się w pewnej odległości od siebie, a najlepiej na różnych końcach pomieszczenia.

Pokój bez okna

Często zdarza się, że przy ustalaniu pokoju do zorganizowania salonu wybór pada na pokój, w którym nie ma okien. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać znaczną wadą, ponieważ światło dzienne dodaje atmosfery przytulności i zawsze poprawia nastrój, ale brak okien można wykorzystać z dobrym skutkiem, biorąc pod uwagę inne ważne niuanse.

Na przykład pierwszym krokiem jest zapewnienie wystarczającej ilości świeżego powietrza w pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli jest ono ograniczone i ma jedno wejście.

Sprawy są znacznie prostsze w przypadku pokoi przechodnich bez okien, ponieważ są one wentylowane przez tworzenie przeciągów i nie będą trudne.

Oprócz, w pomieszczeniu bez światła dziennego oświetlenie powinno być dobrze zorganizowane, dzięki czemu w razie potrzeby można stworzyć w pomieszczeniu intymną atmosferę o zmierzchu lub przyjazną, sprzyjającą komunikacji - przy pełnym jasnym świetle.

Zaleca się również, aby całe wnętrze pomieszczenia było jak najbardziej jasne, z jasnymi detalami, aby przy braku okien nie wydawało się ciemne i ponure. Salon powinien stwarzać poczucie bezpieczeństwa i relaksu, a nie niepokoju. A jeśli do mebli dodasz dużo detali z tkaniny i poduszek, pokój zabłyśnie nowymi kolorami i będzie wygodniejszy.

Na strychu

Strych jest zwykle nazywany pokojem na ostatnim piętrze domu, który należy do strychu, który jest aktywnie eksploatowany. Do mieszkań na poddaszu można również zaliczyć wielopoziomowe mieszkania zlokalizowane na wyższych kondygnacjach domów i posiadające okna w powierzchni dachu. Oznacza to, że światło dzienne zawsze wpada do pomieszczenia z góry, co jest niezaprzeczalną zaletą.

Taki układ okien daje znacznie większe możliwości ustawienia wzdłuż ścian dużych elementów mebli, np. szafek czy szafek na naczynia. Ponadto zawsze znajdzie się miejsce na uzupełnienie wnętrza o stylowy, oryginalny obraz, co również pozytywnie wpłynie na ogólną koncepcję projektową.

Z reguły takie pokoje mogą mieć tylko jedno wejście w ścianie lub wcale ich nie mieć, jeśli pokój znajduje się na najwyższym piętrze prywatnego domu. W tym przypadku wejście do salonu na poddaszu znajduje się bezpośrednio w podłodze.

Rozwiązania stylistyczne

Różnorodność kierunków stylistycznych pozwala na zaprojektowanie konkretnego pomieszczenia zgodnie z dowolnymi upodobaniami smakowymi, a mieszanie stylów pozwala na stworzenie naprawdę niezwykłego i niepowtarzalnego wnętrza. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym opcjom stylistycznego projektowania salonów.

Klasyka, która nigdy nie traci na popularności, ma charakterystyczne cechy tkwiące tylko w tym stylu. Duża ilość pretensjonalnych elementów meblowych, obfitość kryształów, srebra i złoceń, a także zdobienie pomieszczeń kolumnami - wszystko to nadaje klasycznemu stylowi blasku i luksusu.

Również atrybuty mebli w takim wnętrzu można ozdobić wdzięcznymi kwiatowymi ornamentami i ażurowymi rzeźbieniami, a samo wnętrze dopełniają nieporęczne oprawy oświetleniowe, zabytkowe świeczniki i grube zasłony.

Styl prowansalski w salonie jest tym, czego potrzebujesz, aby stworzyć przytulny i intymny kącik. Duża ilość naturalnych elementów i naturalnych materiałów pomoże stworzyć atmosferę ciepła i spokoju, a miękkie odcienie nadadzą pomieszczeniu wyrafinowany wygląd.

Oprócz atmosfery komfortu w tym stylu pojawiają się również nuty świeżości i romantyzmu. Podobny efekt uzyskuje się za pomocą szorstkich powierzchni, zastosowania postarzanych mebli oraz obecności elementów z tkanin, dzianin i wełny.

Obecność dużej wolnej przestrzeni i minimum umeblowania to cechy charakterystyczne stylu loft, który wygląda nieco swobodnie i odważnie, ale jednocześnie jest niesamowicie stylowy i popularny.

Ten trend stylistyczny charakteryzuje się surowymi elementami wystroju, na przykład cegłą lub losowo nakładanym tynkiem strukturalnym. Stosowane są również odpowiednie elementy dekoracyjne w postaci mebli o nietypowym kształcie, oryginalnych obrazów i fotografii, a także różnych znaków drogowych, plakatów, a nawet znaków drogowych.

Solidny i wyrafinowany angielski styl może nie nadawać się do końca do dekoracji salonu, ponieważ wszystkie atrybuty mebli i materiały w nim wyglądają nieco nieporęcznie i wizualnie obciążają przestrzeń.

Osobno warto podkreślić nowoczesny styl, którego charakterystycznymi cechami są praktyczność i wygoda. Wszystkie atrybuty mebli powinny być jak najbardziej wszechstronne, kompaktowe i funkcjonalne.Również w projektowaniu w stylu nowoczesnym nie wolno używać bezużytecznych akcesoriów bez celu innego niż wystrój.

Schemat kolorów

Czasami dość trudno jest zdecydować się na rozwiązania kolorystyczne w aranżacji wnętrza salonu, ponieważ ważne jest nie tylko dobranie przyjemnych odcieni, ale także prawidłowe połączenie ich ze sobą. Często można spotkać wnętrza przeładowane kolorami lub odwrotnie, pozbawione jasnych detali. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się dokładne przestudiowanie wszystkich aspektów tego zagadnienia.

Na przykład należy pamiętać, że obfitość bogatego i ciemnoniebieskiego we wnętrzu jest dość rzadka i wygląda nieco wulgarnie i bez smaku. Ale używając niebieskie detale jako wystrój całkiem odpowiednie i będzie wyglądać bardzo stylowo.

Ten odcień dobrze komponuje się z białym, szarym, niebieskim i innymi zimnymi jasnymi kolorami.

Liliowy odcień we wnętrzu takiego pomieszczenia może być prezentowana w dwóch wersjach - nasyconej jasnej lub bladej i delikatnej. A jeśli pierwsza opcja jest używana głównie w prezentacji mebli, druga może stać się głównym odcieniem projektu pokoju. Oprócz tych kolorów idealny jest również fioletowy odcień.

Brązowe odcienie we wnętrzu salonu są dość powszechne, czy to ciemne odcienie, czy jaśniejsze i bardziej miękkie... Z reguły atrybuty mebli czy wykładzin podłogowych zdobione są ciemnymi kolorami, natomiast jasne stosuje się jako wykładziny sufitowe i ścienne, a także drobne dodatki z tkanin.

Bardzo popularny pastelowe odcienie w aranżacji wnętrz, zwłaszcza jeśli chodzi o odcienie pudrowe, waniliowe, delikatne bladoniebieskie i jasne mentolowe. Kwiaty te najczęściej wykorzystywane są do ozdabiania ścian, poduszek czy pięknych obrusów i serwetek na stole. Takie salony wyglądają bardzo delikatnie i naprawdę przytulnie.

Wygląda bardzo imponująco cień pistacjowy w projekcie lokalu, podkreślając wszystkie jego zalety. Ponadto ton ten jest uniwersalny i organicznie łączy się zarówno z ciemnymi, jak i jasnymi podłogami. Ale wypełniając pomieszczenie, należy unikać wybierania mebli w jasnych, agresywnych kolorach, ponieważ w tym przypadku wnętrze okaże się pstrokate i niewygodne.

Wykończenie podłóg, ścian i sufitów

Jeśli chodzi o dekorowanie pokoju, musisz być niezwykle ostrożny i selektywny. Nie tylko wygląd salonu zależy bezpośrednio od użytych materiałów, ale także żywotności tego pomieszczenia, a także zachowania pierwotnego wyglądu. Ponadto funkcjonalność przestrzeni będzie zależeć również od niektórych niuansów.

Na przykład ważną rolę odgrywa nie tylko lokalizacja wejścia, ale także kierunek, w którym drzwi będą się otwierać i zamykać.

Jeśli używasz książeczki drzwiowej lub innej opcji, która ma mechanizm przesuwny, kierunek jej ruchu nie ma znaczenia, a przy montażu konwencjonalnego skrzydła drzwiowego należy je tak wykonać, aby otwierało się na zewnątrz, aby zaoszczędzić przestrzeń wewnętrzną.

Niezależnie od tego, czy drzwi mają drzwi, czy są zorganizowane bez nich, w każdym przypadku należy je odpowiednio udekorować. A jeśli w obecności płótna będzie wystarczająco dużo pięknych zboczy, to otwór bez drzwi daje miejsce na lot wyobraźni projektowej. Otwór można wykończyć tynkiem lub okleić tapetą, wtedy nie będzie się wyróżniał, ale można go ozdobić pięknym łukiem z rzeźbionymi elementami lub produktem z małymi półkami dla większej funkcjonalności.

Do dekoracji ścian takiego pokoju nie można użyć powłoki odporne na wilgoć, ponieważ w salonie rzadko pojawia się problem wnikania cieczy. Będzie pasować idealnie wysokiej jakości tapety, drewniane panele ścienne lub tynki dekoracyjne, które możesz stworzyć teksturowaną teksturę na ścianie.Ponadto bardzo często używany farby i lakiery oraz kolaże zdjęć.

Idealny jako wykładzina podłogowa laminat lub deska parkietowaktóre mają wystarczającą siłę. Dopuszcza się również stosowanie linoleum i dywanu z małym włosiem, ponieważ długie włókna mogą się plątać i zwijać. Nie jest wykluczone i płytki ceramiczne, zwłaszcza w domu tych, którzy lubią spędzać wieczór w hałaśliwym towarzystwie nad fajką wodną.

Jeśli chodzi o projekt sufitu, tutaj możesz puścić wodze fantazji i rozważyć wszelkie opcje. To może być tapety, płytki do malowania, proste wykończenie środkami barwiącymi, wiszące konstrukcje lub tkaniny elastyczne, a także wykończenie jest takie samo tynk dekoracyjny.

Oświetlenie

Organizując oświetlenie w przestrzeni hali, należy wziąć pod uwagę kilka niuansów.

 • Oświetlenie centralne będzie na miejscu, jeśli główne atrybuty mebli znajdują się na środku pokoju, a główne miejsce rozrywki jest skoncentrowane.
 • Jeśli w pokoju jest kilka krzeseł, warto ustawić obok nich dodatkowe źródło oświetlenia. Na przykład kinkiety ścienne lub eleganckie lampy podłogowe.
 • W niektórych przypadkach są używane kolorowe paski LED, umieszczone w przestrzeni sufitowej wzdłuż gzymsu lub w innych miejscach. Kolorowe oświetlenie pomoże rozjaśnić atmosferę i stworzyć odpowiednią atmosferę na hałaśliwy wieczór z przyjaciółmi.
 • Dozwolone w użyciu podświetlane szafki lub półki, dzięki której można stworzyć intymną, zmierzchową atmosferę w romantycznej oprawie.
 • Również dość powszechne punktowe oświetlenie sufitowe... Na przykład małe okrągłe światła umieszczone nad niektórymi meblami lub salonami, które mają oddzielne przełączniki i mogą działać niezależnie od siebie.

  Warto również zauważyć, że przy organizowaniu oświetlenia często stosuje się przełączniki znajdujące się na różnych końcach pomieszczenia, dzięki czemu w każdej chwili można włączyć lub wyłączyć dowolną część opraw oświetleniowych.

  Układ mebli

  Rozmieszczenie mebli odgrywa bardzo ważną rolę w projektowaniu każdego pomieszczenia, ponieważ właśnie w tym procesie można korygować niedoskonałości pomieszczenia, zwracając uwagę na zalety, a także bawić się przestrzenią, aby zmienić jej wygląd postrzeganie.

  Jak już wspomniano, Najskuteczniejszym sposobem na umieszczenie atrybutów mebli w przestronnym salonie jest centralne rozmieszczenie mebli tapicerowanych i szafek na całym obwodzie pomieszczenia. Dzięki takiej aranżacji można wizualnie strefować przestrzeń bez użycia dodatkowych detali, gdyż takimi detalami będą same meble.

  Ponadto, jeśli jest wolna przestrzeń, można ustawić sofy i fotele w kształcie litery „P”, a pośrodku postawić mały stolik kawowy, na którym zawsze można postawić napoje i przekąski przeznaczone na wieczór filmowy .

  Pomogą skorygować niedoskonałości w przestrzeni i nieco optycznie powiększyć szafki narożne na rzeczy lub naczynia. Szczególnie popularne są modele bez bocznych burt, jednak często wydają się one mniej pojemne, choć głębokość takich produktów sugeruje inaczej. Takie atrybuty mebli, zamontowane w co najmniej dwóch rogach salonu, pozwolą zmiękczyć jego kontury i nie zajmą zbyt wiele miejsca.

  Jeśli nie planujesz wypełniać pomieszczenia dużą ilością mebli, ale nadal potrzebujesz miejsca do przechowywania, warto zaopatrzyć się w niską, ale długą szafkę, która będzie ustawiona wzdłuż ściany, a także szafki wiszące lub półki.

  Na szafce można postawić telewizor dowolnej wielkości, a szafki i półki nadają się do przechowywania naczyń lub przedmiotów dekoracyjnych.

  Również miękkie pufy i małe funkcjonalne komody doskonale wpasują się w ramy tego typu pomieszczenia.

  Dekoracje

  Elementy dekoracyjne we wnętrzu absolutnie każdego pomieszczenia będą tylko zaletą, jeśli są używane w rozsądnych ilościach i dobierane z uwzględnieniem stylu wnętrza i ogólnej idei.

  Na przykład bukiet jasnych kwiatów będzie atrakcją wnętrza w odcieniach bieli z jasnymi detalami, ale w pokoju o wystroju w pastelowych i nagich odcieniach będzie wyglądał pretensjonalnie i nieodpowiednio. Warto zauważyć, że kwiaty bardzo często są ozdobą pokoju, niezależnie od tego, czy są to żywe rośliny cięte i opcje doniczkowe, czy też sztuczne produkty.

  Jako akcesoria często wykorzystuje się małe wazony i większe modele podłogowe, świeczniki, piękne figurki, a nawet zegary. Wszystkie te elementy mogą mieć ten sam styl co ogólne wnętrze lub być całkowicie neutralne, co czyni je uniwersalnymi w każdym pomieszczeniu.

  Dość nietypowy wystrój salonu może być akwarium. Chociaż potrzebuje szczególnej opieki i pewnych warunków przetrzymywania, nadal jest wart pieniędzy i wysiłku. Rzecz w tym, że pomieszczenie z akwarium i jego mieszkańcami będzie ożywione, a obserwowanie ryb pomoże wyciszyć się i zrelaksować po ciężkim dniu pracy.

  Ponadto bardzo często jako elementy dekoracyjne wykorzystywane są koce, narzuty, miękkie poduszki oraz dekoracje tekstylne.

  Jak strefować?

  Bardzo często konieczne może być zagospodarowanie przestrzeni, jeśli pomieszczenia sąsiadują ze sobą lub jedno pomieszczenie musi pełnić kilka funkcji. Najbardziej uderzającymi przykładami są kuchnie połączone z salonami lub małe pokoje, które powinny łączyć strefę gościnną i sypialną.

  Przegrody z płyt gipsowo-kartonowych lub małe regały meblowe pomogą oddzielić kuchnię od przestrzeni przedpokoju. Nie powinieneś budować zbyt nieporęcznych konstrukcji, ponieważ wpłyną one negatywnie na ogólną przestrzeń.

  Wystarczą elementy o wysokości nie większej niż półtora metra, które można również wyposażyć w oświetlenie i półki.

  Zasłony mogą być używane do podziału na strefy. Ponadto do takich celów nadają się zarówno zwykłe dwustronne płótna, jak i produkty na łańcuszkach składające się z koralików, a także modele rzymskie z pionowym mechanizmem podnoszącym. A jeśli dwie pierwsze opcje służą do całkowitego zamknięcia jednej strefy od drugiej, to rolety rzymskie pełnią funkcję przegrody i tylko częściowo dzielą przestrzeń.

  Możesz także podzielić przestrzeń na strefy korzystanie ze stojaka z akwarium, duży stojak na doniczki, a także za pomocą ozdobnych rzeźbionych przegród. Każda z tych opcji będzie nie tylko delimitacją stref, ale także bardzo efektownym wystrojem.

  Co wziąć pod uwagę przy opracowywaniu projektu wzorniczego?

  Przed przystąpieniem do bardziej szczegółowego opracowania projektu wnętrza salonu należy wziąć pod uwagę wiele ważnych niuansów. Na przykład indywidualne cechy wielkości i kształtów pomieszczeń, które całkowicie wykluczają możliwość korzystania z gotowych układów i implikują stworzenie nowego, niepowtarzalnego projektu odpowiedniego dla konkretnego pomieszczenia.

  Jeśli nie masz pewności co do swoich możliwości i wątpisz, że będziesz w stanie przemyśleć wnętrze w najdrobniejszym szczególe i urzeczywistnić swoje plany, warto skorzystać z pomocy projektantów i firmy zajmującej się renowacją lokalu . Pomysły projektowe są czasami dość niestandardowe, więc tylko profesjonaliści mogą je ożywić.

  Jeśli chcesz zobaczyć w swoim salonie naprawdę elitarne, drogie wnętrze, powinieneś zastosować odpowiednie materiały premium, które nie tylko mają charakterystyczny wygląd, ale także mają wysoki poziom jakości i trwałości, co oznacza, że ​​będą trwać znacznie dłużej niż tańsze analogi.

  Jeśli Twoim celem jest maksymalizacja oszczędności i stworzenie bardziej budżetowej opcji projektowej, zaleca się wybór tańszych materiałów wykończeniowych i atrybutów mebli, a także skorzystanie z kilku sztuczek.

  Na przykład zaprojektuj pokój w stylu minimalizmu, który pozwoli Ci zaoszczędzić od używania zbędnych akcesoriów, a co za tym idzie niepotrzebnych wydatków.

  Zaletą salonów w domach wiejskich jest to podczas budowy możesz ustawić wymagany kształt i parametry pomieszczenia. Wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane z lokalami w mieszkaniu, ponieważ w domach z płyt i cegły często zabrania się demontażu ścian w celu zwiększenia przestrzeni. Będziemy musieli postąpić inaczej i sprawić, by sala była bardziej przestronna dzięki sztuczkom projektowym.

  Możesz również rozważyć opcję z budową małego podium, na której znajdzie się strefa rekreacyjna lub miejsce na biesiadę. Ale w tym przypadku należy zadbać o to, aby podium nie zajmowało zbyt dużo miejsca i nie stwarzało przeszkód w swobodnym poruszaniu się po pomieszczeniu.

  Pomysły i wskazówki

  Cóż, aby wnętrze Twojego salonu przyciągało uwagę i zaskakiwało Twoich znajomych, zaleca się uwzględnienie rad i nietypowych pomysłów od profesjonalistów.

  • Aby pomieszczenie wydawało się jaśniejsze i bardziej przestronne, możesz użyć błyszczącego płótna sufitowego napinanego. Najlepiej zachować go w neutralnej bieli, gdyż opcje dla innych odcieni mogą nie dawać takiego efektu.
  • Jeśli pozwala na to przestrzeń w pokoju, zaleca się zakup sofy w kształcie litery U z ozdobnym oparciem, która może znajdować się na środku pokoju. Model ten może pomieścić znacznie większą liczbę osób niż prosta sofa z dodatkowymi krzesłami.
  • Stylowe wnętrza rzadko mają monochromatyczny wystrój ścian, najczęściej są to połączenie neutralnych tapet i płócien z ciekawymi ornamentami i wzorami.
  • Aby pokój był bardziej funkcjonalny, możesz wybrać rozkładaną sofę. W takim przypadku goście, którzy się spóźnią, mogą zostać na noc i wygodnie spać.
  • Jeśli potrzebujesz wypełnić pustą przestrzeń na ścianach, warto zastosować obrazy zwykłe lub modułowe o neutralnym wzorze, który ucieszy wszystkich członków Twojej rodziny. Z reguły takie zdjęcia harmonijnie wpasowują się we wnętrze i długo się nie nudzą.
  • Projektanci nie zalecają również wybierania tekstyliów do dekoracji ze zbyt jasnym nadrukiem, ponieważ wkrótce będziesz chciał to zmienić. Doskonałym wyborem będą produkty w neutralnej kolorystyce bez wzoru.

  Przykłady dobrego designu

  Wyrafinowany styl salonu w delikatnych pastelowych kolorach spodoba się delikatnej i wrażliwej naturze. Miękka wygodna sofa jest rodzajem rozgraniczenia strefy relaksu od jadalni.

  Duża sofa w kształcie litery U idealnie pasuje do wnętrza salonu w stonowanej tonacji szarości i brązu. Kompozycję dopełniają niecodzienne detale – oryginalny stolik kawowy i fotel bujany.

  Uderzający przykład zagospodarowania przestrzennego kuchni i przestrzeni życiowej za pomocą przegrody z płyt gipsowo-kartonowych z wbudowanym telewizorem. Wnętrze utrzymane jest w neutralnych jasnych barwach i uzupełnione jasnymi detalami, co nadaje mu jeszcze więcej oryginalności.

  Piękny, minimalistyczny salon nie ma zbędnych detali i wyglądałby lekko pusto, gdyby nie jasne detale w postaci poduszek i obrazów. Duży stolik kawowy, znajdujący się pomiędzy dwiema sofami, ma przezroczystą szklaną powierzchnię, dzięki czemu idealnie nadaje się do tego ustawienia.

  Aby zapoznać się z głównymi sekretami projektowania salonu, zobacz poniżej.

  bez komentarza

  Moda

  Piękno

  Dom