Style i modele sukienek

Co jest niezwykłego w rosyjskim sarafanie?

Co jest niezwykłego w rosyjskim sarafanie?
Zadowolony
 1. Osobliwości
 2. Trochę historii
 3. Dla kogo to jest?
 4. Odmiany
 5. Popularne kolory
 6. Nowoczesne tendencje
 7. Z czym się ubrać?
 8. Buty
 9. Akcesoria

Każdy naród ma tradycyjny strój narodowy. Dla Rosjanek taką odzieżą jest koszula z sukienką. Wraz z rosnącym zainteresowaniem etnicznym stylem i historią ich kraju, rosyjskie sukienki są obecnie obiektem zainteresowania projektantów mody. Dowiedzmy się więcej o takiej odzieży i jej zastosowaniu w przeszłości oraz w nowoczesnej garderobie.

Osobliwości

Tradycyjna sundress charakteryzuje się prostym, luźnym krojem. Dużą swobodę ruchów w takich ubraniach zapewniały wstawki pomiędzy detalami produktu. Kontur rosyjskiego sarafanu można nazwać gładkim i bardzo miękkim. Było to szczególnie widoczne w ruchu.

Tradycyjny rosyjski sarafan

Ponadto charakterystycznymi cechami sundress są:

 • Spora długość spódnicy.
 • Długie rękawy.
 • Warstwy stroju.
 • Oryginalny wystrój w postaci złożonych jasnych ozdób.
 • Duża waga stroju.

Trochę historii

Do XVI wieku długie ubrania dla mężczyzn nazywano sundressami, a dopiero później nazwa ta przeszła na odzież damską, noszony przez głowę lub zapinany z przodu na guziki.

Rosyjska sukienka męska

Od XVIII wieku zmienił się rosyjski sarafan, co wiąże się z reformami Piotra I, wprowadzając do rosyjskiego społeczeństwa kostium w stylu europejskim. Sundresses nadal nosiła tylko burżuazja, kupcy i chłopi.

Takie tradycyjne stroje przetrwały najdłużej wśród chłopów, dlatego to chłopska wersja sundress skupiała wszystkie typowe cechy tego elementu rosyjskiego stroju.

 Rosyjski nowoczesny sarafan w stylu etnicznym

Dla kogo to jest?

W rosyjskiej sukience kobieta w każdym rozmiarze iw każdym wieku będzie wyglądać atrakcyjnie i oryginalnie. Ze względu na swobodny krój taka odzież nie krępuje ruchów i całkowicie ukrywa wszelkie mankamenty sylwetki.

Odmiany

Suknie w rosyjskim stroju ludowym reprezentowane były przez następujące główne typy:

 1. Sukienka przypominająca tunikę bez szwów środkowych. Taki strój nazywano też głuchym, ponieważ uszyto go z jednego kawałka materiału i bocznych wstawek. Ten rodzaj sukienki jest najstarszy. Wycięcie z przodu było zwykle małe, prostokątne lub okrągłe. Często miała też małe rozcięcie, które miało krawaty lub zapięcie na guziki. Do szycia głuchych sukienek używano płótna, płótna i innych samodziałowych płócien. Wzdłuż rąbka, pach i dekoltu przedmioty obszyto czerwonym papierem, malowanym płótnem, aplikacją lub haftem w postaci wąskich pasków.
 2. Model skośny. Do uszycia takiej sukienki używano jednego solidnego materiału tylnego, dwóch prostych materiałów przednich i skośnych klinów bocznych. Płótna z przodu mogły być szyte lub zapinane na koronkowe pętelki lub metalowe guziki. Do takich sukienek używano zarówno bielizny samodziałowej, jak i tkanin fabrycznych. Szyto je z brokatu, tafty, tkaniny chińskiej, aksamitu, płótna, jedwabiu, kumach, wełny i innych materiałów. Niektóre z tych sukienek miały gęstą podszewkę, czasem pikowaną. Do ozdabiania codziennych wersji kosoklinnego sarafanu używano tekstylnych wstążek lub pasków kumach, a odświętne stroje obszyto warkoczem, warkoczem, jedwabnymi wstążkami, frędzlami lub metalową koronką.
 3. Model bezpośredni. Ta sundress, zwana także moskiewskim lub okrągłym, stała się najpopularniejszym modelem w XIX wieku. Do produkcji takiej sukienki zastosowano proste panele, które zebrano w małe fałdy w górnej części. Proste sukienki były robione głównie z tkanin fabrycznych. W przypadku ramiączek użyto tego samego materiału co spódnicę lub zastąpiono go warkoczem. Rąbek takiego stroju ozdobiono wstążkami lub koronką.
 4. Model z gorsetem. Taka sukienka miała dopasowany gorset, do którego przyszyto proste panele, tworząc obszerną spódnicę. Taka odzież była powszechna w centralnej części kraju. Osobno wyróżniono również sukienki, w których stanik był na jarzmie.

Główne i pochodne typy rosyjskich sukienek przedstawiono na poniższym rysunku.

Rodzaje rosyjskich sukienek

Popularne kolory

Charakterystyczne cechy kobiecego rosyjskiego stroju to wielobarwność i rodzaj ornamentu. Ulubionym kolorem sukienek był czerwony. To jest dokładnie taki kolor, jaki miały ślubne sukienki.

Ślubna czerwona rosyjska sukienka

Białe sukienki ze złotymi wzorami wyglądały wspaniale.

 Rosyjska biała sukienka w złote wzory

Również w kolorystyce sukienki pojawiły się odcienie błękitu, brązu, czerni, pomarańczy, brązu i żółci. Starsze kobiety częściej nosiły niebieską lub czarną sukienkę.

Nowoczesne tendencje

Projektanci dość często wykorzystują rosyjski strój ludowy jako twórczą podstawę swoich kolekcji. Dodają elementy rosyjskiej sundress do nowoczesnej odzieży.

Na popularności zyskują również tradycyjne modele sukienek, które kupowane są na imprezy tematyczne, poranki dziecięce czy festiwale.

W dzisiejszych czasach rosyjskie sundresse odpowiadają konstruktywnym formom, które były używane do szycia takich ubrań w przeszłości. Współczesne stroje obszyte są haftem ludowym, prezentowane w różnych ilościach. Może służyć jedynie jako akcent i ciekawy wystrój lub może obficie ozdobić produkt.

Biała rosyjska sukienka w stylu etnicznym

Z czym się ubrać?

Dawniej sukienkę noszono z długą koszulą, najczęściej białą. Teraz pod sukienkę noszą też głównie koszulę z długimi rękawami ozdobionymi haftem, ale czasem zastępuje to białą bluzkę. Zimą rosyjski sarafan nosi się z futrem lub ciepłą kurtką.

Buty

Letnie modele rosyjskiej sundress są noszone z plecionymi sandałami. W chłodne dni buty są idealne do takiego stroju.

Akcesoria

Cała biżuteria i inne akcesoria są wybierane z uwzględnieniem wydarzenia, w związku z którym nosi się rosyjską sukienkę.

Akcesoria i biżuteria do rosyjskiej sundress

Do takich ubrań nadają się zarówno krótkie, jak i długie koraliki, jasne metalowe lub plastikowe bransoletki i kolczyki, wstążki, a także dzianinowe torebki wykonane w stylu etnicznym. Stylowym dodatkiem do rosyjskiej sukienki jest koronkowy kokoshnik.

1 komentarz

Chcę czerwoną rosyjską sukienkę na sesję zdjęciową. Są takie piękne modele!

Moda

Piękno

Dom