Relacja rodzinna między mężem a żoną

Psychologia relacji rodzinnych między mężem a żoną

Psychologia relacji rodzinnych między mężem a żoną
Zadowolony
 1. Na czym opierają się relacje rodzinne?
 2. Rodzaje i ich charakterystyka
 3. Przyczyny kryzysów
 4. Jak to naprawić?
 5. Błędy
 6. Porady psychologa

Relacje rodzinne to niełatwa sprawa, co często nie każdy psycholog może zrozumieć. Tutaj musisz przeanalizować nie tylko te okoliczności, które pojawiły się w pewnym momencie w problemach, które pojawiły się między mężem a żoną, ale także całą historię ich związku. I musisz zacząć najprawdopodobniej od czasu wzajemnej miłości. Stąd najczęściej wyrastają korzenie. Zaczęliśmy źle tworzyć nasze relacje na wczesnym etapie tworzenia rodziny - a teraz czerpią z tego korzyści.

Na czym opierają się relacje rodzinne?

Podstawą każdej zdrowej relacji międzyludzkiej jest zaufanie, uczciwość i wzajemny szacunek. Te cechy lub ich brak szczególnie żywo manifestują się w rodzinie - bez nich nie potrwa to długo. Oczywiście młodych ludzi łączy miłość. Jeśli ich miłość jest bezinteresowna i bezwarunkowa, będzie to główny czynnik spajający rodzinę i pomagający przejść przez wszelkie próby.

Rodzaje i ich charakterystyka

Psychologia relacji rodzinnych wyróżnia następujące główne typy relacji rodzinnych:

 • Przyłączać - można je również nazwać współpracą, gdy relacje budowane są na równych zasadach. Najmilszy i najbardziej stabilny rodzaj związku.
 • Konkurencja - całkowicie zdrowy sposób relacji, kiedy małżonkowie konkurują w osiąganiu wspólnych celów, pod warunkiem, że pozostaje między nimi dobra wola. W przeciwnym razie mogą przekształcić się w rywalizację.
 • Konkurencja - objawia się pragnieniem dominacji małżonków.W tego typu relacjach partnerom trudno jest dojść do konsensusu co do wspólnych interesów, raczej każdy dba o własne. To bardzo osłabia spójność rodziny.
 • Antagonizm - Ostra konfrontacja między partnerami, wyrastanie z konkurencyjnych relacji. Taka rodzina utrzymuje się tylko z ważnych powodów zewnętrznych, wewnętrznie nic jej nie łączy, relacje zmierzają do zerwania.

Oprócz klasycznych typów relacji międzyludzkich, istnieją również relacje w rodzinie oparte na grze zazdrości, milczeniu, adaptacji. Cisza jest wtedy, gdy wszelkie niezadowolenie jest pilnie milczące tylko w celu utrzymania związku. Zdarzają się sytuacje, w których rodziny istnieją na podstawie umowy.

Relacje z zakwaterowaniem mogą być różne. Jeden małżonek może szukać ochrony lub pełnić rolę zbawiciela, ofiary lub kata. A także dość często w tego rodzaju związku mąż traktuje żonę jak służącą lub gospodynię domową.

W stosunkach umownych panuje przede wszystkim kalkulacja materialna lub moralna. Takie małżeństwa opierają się na umowie ustnej lub pisemnej.

Przyczyny kryzysów

Kryzysy rodzinne najczęściej powstają z następujących powodów.

 • Nieuzasadnione oczekiwania z jednej lub obu stron (częściej płaszczyzna materialna, czasem duchowa). W takiej rodzinie jeden z małżonków ma jednostronny pogląd na odpowiedzialność za utrzymanie rodziny. Wyobraził sobie, że ich połowa uczyni ich finansowo bogatszymi: zapewni rzeczy, mieszkanie, podróże i tak dalej.
 • Sprzeczne poglądy na zarządzanie gospodarką. Na przykład mężczyzna oczekuje, że podobnie jak w rodzinie rodzicielskiej, żona będzie mu służyć w kuchni, a ona, uważając go za niezależnego, zostawia go samemu sobie.
 • Przeciwstawne poglądy na rodzicielstwo. Na przykład w rodzinie dziewczynki zwyczajowo rodzice chodzą razem z dzieckiem, a mąż uważa, że ​​jest to zmartwienie matki. Może to powodować zamieszanie w małżeństwie.
 • Rutyna, brak tradycji rodzinnych. Zdarza się, że w rodzinie jednego z małżonków zwyczajowo obchodzi się pewne święta, spędza je w szczególny sposób, a przez drugą połowę te tradycje mogą być nie do przyjęcia. Na przykład: małżonek jest przyzwyczajony do świętowania wakacji w restauracji z przyjaciółmi w hałaśliwym towarzystwie, a jego żona lubi świętować w spokojnym gronie rodzinnym. Niewątpliwymi czynnikami, w wyniku których relacje ulegają pogorszeniu, są monotonia i codzienne problemy.
 • Przyczynę kryzysu można również wytłumaczyć faktem ochłodzenia uczuć małżonków. Może się tak zdarzyć, gdy relacje budowane są na podstawie czynników zewnętrznych: dobrego wyglądu, bezpieczeństwa materialnego. Jeśli wsparcie duchowe jest początkowo słabe w związku (nie ma wspólnych zainteresowań, hobby, światopoglądów), to po ostygnięciu pierwszych jasnych uczuć w związku powstaje pustka.
 • Klimat psychologiczny w rodzinie zależy również od cech emocjonalnych małżonków, ich różnicy temperamentu. Jeśli jeden z małżonków jest wyważony i zrównoważony, a drugi gwałtownie reaguje na każdą drobiazg, to ten pierwszy może szybko zmęczyć się emocjonalnymi zmianami drugiego.
 • Czasami rozpad związku następuje po urodzeniu dziecka w rodzinie. Zimne relacje między małżonkami wynikają z faktu, że młoda matka jest całkowicie oddana opiece nad dzieckiem i poświęca mniej uwagi mężowi. Albo mąż całkowicie przenosi odpowiedzialność za dziecko na żonę, więc po prostu nie ma czasu ani dla siebie, ani dla męża.

Diagnostyka kryzysów w relacjach rodzinnych ma na celu zidentyfikowanie destrukcyjnych postaw związanych ze sposobem komunikowania się w danej rodzinie i troski o uczucia drugiej osoby, ze sposobami prowadzenia domu i wychowywania dzieci, z obrazem rodzinnego wypoczynku, a także z odpowiedzialnością o materialne wsparcie rodziny. Kolejnym ważnym punktem w diagnostyce rodziny jest zdolność partnerów do wzajemnej akceptacji.

Jak to naprawić?

Poniższe działania mogą pomóc w przywróceniu zaburzonej atmosfery między członkami rodziny.

 • Najpierw musisz przemyśleć swój stosunek do małżeństwa: jeśli jest ono materialistyczne lub twoje małżeństwo jest związane kontraktem, nie powinieneś oczekiwać od partnera głębokich uczuć i oddania. Spróbuj razem z nim zmienić swoją umowę o świadczenia ogólne.
 • Wyjaśnij: kto z was jest odpowiedzialny za główną część prac domowych, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo materialne. Aby małżonkowie lepiej się rozumieli, powinni przypisywać sobie role, decydować, kto odpowiada za jaki obszar obowiązków domowych, społecznych i finansowych.
 • Niech twoja bratnia dusza robi to, co kochasz, hobby. Nie pozbawiaj jej czasami możliwości bycia samemu - to normalne pragnienie. A także pozwalać sobie czasami na samotność.
 • Dowiedz się, jak słuchać swojego partnera, pozwalając mu porozmawiać o czymś ważnym lub wyrazić wrzód. Szczera komunikacja pomoże roztopić lód nieporozumień między wami.
 • Czasami postawienie się w sytuacji męża lub żony pomoże ci lepiej go zrozumieć i zaakceptować jego uczucia.
 • Uważaj na swoje potrzeby. Nie tłumij swoich zdrowych zainteresowań, aby zadowolić współmałżonka. Niezadowolenie może prowadzić do depresji lub irytacji.
 • Zaplanuj wspólne wakacje, rozpocznij rodzinne tradycje. Pomoże to utrzymać harmonijną relację nie tylko między mężem a żoną, ale także między rodzicami a dziećmi.

Jak mąż powinien traktować żonę?

Mąż musi zawsze pamiętać, że stoi przed kobietą. I pomimo tego, że pracuje na równi z nim, a nawet wykonuje niektóre męskie obowiązki, w swojej duszy pozostaje krucha i bezbronna, a męskim zadaniem jest ochrona jej kruchości. Może być „bardzo głęboko” i ona sama może przestać odczuwać swoją kobiecość, ale w trosce o rodzinne szczęście warto podjąć wysiłek.

 • Wypowiadaj jej częściej czułe słowa, po prostu niech będą szczere, prawdziwe. Tylko nie powstrzymuj swoich czułych uczuć, kiedy są. Nie bój się marnować siebie. Miłość ma właściwość radości – dała iskrę ciepła, a w zamian płomień miłości. Oznacza to, że kobiety są bardzo wrażliwe na przejawy prawdziwych uczuć i zawsze żywo na nie reagują.
 • Z tego samego powodu, dla którego twoja żona jest przede wszystkim kobietą, zaproponuj, że przejmiesz część jej obowiązków. Możesz spacerować z dzieckiem, gdy wykonuje prace domowe, kupować artykuły spożywcze w drodze z pracy do domu, robić śniadanie, sprzątać stół lub cokolwiek innego, w zależności od stylu życia rodziny.
 • Posłuchaj stanu umysłu swojej bratniej duszy: może chce być sama lub odwrotnie, nie jesteście razem.
 • Po prostu częściej stawiaj się w sytuacji współmałżonka. Patrząc na sytuację z zewnątrz, możesz ją dobrze zobaczyć i zobaczyć to, czego nie widziałeś ze swojej pozycji.

Jak zmienić kobietę?

We współczesnym świecie nierzadko kobieta przyjmuje męskie role: kieruje organizacją, prowadzi gospodarstwo domowe, prowadzi męża. Wielu mężczyzn próbuje zachować lub odzyskać swoje obowiązki i często na tej podstawie powstają konflikty.

Dlatego, aby zachować harmonię w relacjach rodzinnych, pierwszą rzeczą, jakiej potrzebuje kobieta, jest zmiana ról z męskiej na żeńską.

 • Niech twój mąż dba o ciebie, a nie na odwrót.
 • Zastanów się ponownie nad swoim podejściem do gospodarstwa domowego - czystość i wygoda w domu to przywilej kobiety, a naprawa i przemeblowanie wymaga męskiej siły.
 • Dbaj o siebie, nawet będąc na urlopie macierzyńskim. Mężczyzn inspiruje piękno.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety powinny nauczyć się bardziej ufać swoim mężom. Niech bierze udział w wychowaniu dzieci. Nie wątp w niego, jeśli jest osobą przy zdrowych zmysłach – poradzi sobie, bo mu się powierzyłeś.

Niech rozwiąże problemy związane z życiem rodzinnym i wypoczynkiem. Nawet jeśli wydaje ci się, że zrobi wszystko źle. W końcu rodzina dla mężczyzny, jak i dla Ciebie, to miejsce, w którym chcesz się zamanifestować, stworzyć coś nowego, przynieść od siebie coś pożytecznego.

Naucz się rozumieć nastrój swojego towarzysza i nie przeszkadzaj w jego pragnieniu, aby czasami zamienić się i łowić ryby.Nie odmawiaj sobie zdrowych zainteresowań i hobby.

Rodzina składa się z dwóch połówek, dzięki czemu każdy partner czuje w niej pełną wartość i spełnienie.

Błędy

Częstym błędem rodzinnym jest zrzucanie odpowiedzialności na współmałżonka lub okoliczności. Partner nie chce przyznać się do swoich błędów, ale manipulując, podkreśla błędy swojego towarzysza.

Rozważmy również inne błędy.

 • Brak zgodności między małżonkami. Jeśli nalegasz tylko na własną rękę - nie pomoże to rozwiązać problemu, a jedynie zwiększy odległość między wami.
 • Poświęcenie się współmałżonkowi, pracy, dzieciom. Kiedy ktoś się poświęca, daje mu to chwilowe zaspokojenie potrzeby uznania. A kiedy uznanie mija, pojawia się niezadowolenie.
 • Wytyczne tylko według kryteriów materialnych. Błąd ten może objawiać się zarówno nieustanną chęcią zarobienia większych pieniędzy, jak i nieustannym myśleniem o pracy, co prowadzi do przytępienia uczuć i „mechanicznego” stosunku do członków rodziny.
 • Narzucanie swojej woli partnerowi. Taki błąd to plaga współczesnych relacji, nie tylko w rodzinie. Taka postawa jest próbą wymazania wyjątkowości twojego partnera, zrównania go z twoimi standardami.
 • Błędne odwrócenie ról: mężczyźni wykazują bierność, uwalniają się od odpowiedzialności za materialne i duchowe składniki życia rodzinnego, kobiety wręcz przeciwnie, tę odpowiedzialność zdejmują.

Jednostronne podejmowanie ważnych decyzji to także błędne stanowisko tych, którzy uważają swoją opinię za jedyną słuszną i nie biorą pod uwagę opinii partnera. Jest prawdopodobne, że pozycja takiej osoby w dialogu ma być na pierwszym miejscu (jest mądrzejszy od wszystkich innych).

Porady psychologa

Powyżej znajdowały się wskazówki, jak poprawić relacje rodzinne i co powinni w tym zrobić mężczyzna i kobieta. Ale praca nad wzmacnianiem rodziny na tym się nie kończy.Zdrowe relacje są wynikiem codziennej pracy każdego z członków rodziny. Dla tych, którzy są gotowi podjąć starania o zachowanie szczęścia rodzinnego, jest opis dobrej, wspierającej atmosfery w domu i wskazówki, jak ją utrzymać.

 • Przyzwolenie na bycie. Ta ogólna charakterystyka dotyczy wielu różnych aspektów relacji między małżonkami. Niech ukochana osoba czuje i myśli tak, jak chce, niech robi to, co wie, niech robi to, co wie. A potem w zamian otrzymasz również pozwolenie na bycie - to stworzy harmonię w twojej rodzinie.
 • Obustronne uznanie. Ten punkt jest kontynuacją poprzedniego. Szanuj myśli, uczucia, działania partnera – na tym opiera się relacja w rodzinie i jeden z warunków jej stabilności.
 • Wspierać się nawzajem. Trochę fizyki: stół ze złamaną nogą staje się niestabilny i przewraca się na bok. Taka jest też natura relacji: przy braku wsparcia ze strony jakiejkolwiek wspierającej strony – żony czy męża – struktura (rodzina) staje się niestabilna. Wspierając współmałżonka, przyczyniasz się do bezpieczeństwa swojego związku.
 • Szczerość i otwartość. "Mój dom jest moim zamkiem". Znaczenie tego powiedzenia to nie tylko ochrona i wzajemne wspieranie członków rodziny, ale także możliwość bycia otwartym, prawdziwym takim, jakim jesteś. Oczywiście nie jest to jednostronna potrzeba akceptacji, ale także umiejętność zaakceptowania szczerości partnera.
 • Wzajemna chęć rozwijania relacji. Rozwój związku zaczyna się od samorozwoju. Dlatego małżonkowie dążąc do harmonii w rodzinie nie czekają na zmianę partnera, ale zaczynają od siebie. Następnie druga połowa będzie próbowała nadążyć za nim na ścieżce kształtowania w sobie najlepszych cech.

Aby poznać prawidłowe relacje między mężem a żoną, obejrzyj następny film.

bez komentarza

Moda

Piękno

Dom